25.11.21
Happy Thanksgiving / Szczęśliwego Święta Dziękczynienia

KONTAKT

Wspieraj Polską Fundację Kulturalną kupując w

Kiedy kupujesz przez AmazonSmile, Amazon przekazuje darowiznę na Polską Fundację Kulturalną

Events

HomeEvents › Życie i kapłaństwo ks. Jerzego Popiełuszki

10.20.2017

Życie i kapłaństwo ks. Jerzego Popiełuszki

piątek, 20 października 2017, godz: 19:00

Polska Fundacja Kulturalna w Clark, New Jersey, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Pamięć mają zaszczyt zaprosić w

Piątek, 20 października, 2017 , godz. 19:00

Polska Fundacja Kulturalna

177 Broadway ▪ Clark ▪ New Jersey 07066 ▪ USA
www.pcfnj.org ▪ pcf@pcfnj.org ▪ tel: 732-382-7197

na prelekcję „Życie i kapłaństwo ks. Jerzego Popiełuszki”

oraz

wystawę pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”

 Wystawa ta była wcześniej prezentowana w Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz w Sejmie RP.

 Serdecznie zapraszamy oraz prosimy o powiadomienie znajomych i rozesłanie tego zaproszenia do osób, które mogą być zainteresowane spotkaniami.

Prelekcja oraz wystawa są częścią drugiej edycji Przystanku Historia Nowy Jork. Detale poniżej:

 

Stowarzyszenie Pamięć ma zaszczyt zaprosić Państwa na drugą edycję Przystanku Historia Nowy Jork, który odbędzie się w dniach od 19 do 24 października 2017 roku na terenie Nowego Jorku i New Jersey.

Spotkania poprowadzą pracownicy Biura Edukacji Narodowej oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

II edycja Przystanku zbiega się z rocznicą śmierci Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego przewodnim tematem październikowych spotkań będzie „Życie i kapłaństwo ks. Jerzego Popiełuszki”. W trakcie większości spotkań będzie prezentowana wystawa pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” autorstwa dr Katarzyny Maniewskiej. Wystawa ta była wcześniej prezentowana w Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz w Sejmie RP.

Prelekcje wygłoszą: dr Katarzyna Maniewska – główny specjalista w Delegaturze IPN w Bydgoszczy i dr Kamila Churska-Wołoszczak – starszy specjalista w Delegaturze IPN w Bydgoszczy oraz dr Franciszek Dąbrowski – główny specjalista w Archiwum IPN w Warszawie; Krzysztof Wojda – starszy archiwista w Archiwum IPN w Warszawie, którzy przedstawią dokumenty dotyczące ks. Jerzego.

Ks. Jerzy jako kapelan Solidarności oraz duszpasterz warszawskich hutników i pielęgniarek, a także medyków i młodych strażaków, ewangelizował ludzi dotkniętych niesprawiedliwością stanu wojennego. Żył w latach, kiedy Polską rządzili komuniści walczący zarówno z tradycją narodową, jak i z wiarą. Posługując się dewizą św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj”, stał się duchowym przewodnikiem dla wielu ludzi, a odprawiane przez niego Msze Św. za ojczyznę w kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z miesiąca na miesiąc przyciągały tysiące wiernych. Ks. Jerzy został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odprawił swoją ostatnią mszę. Podczas wieczornych rozważań różańcowych w bydgoskim kościele powiedział: „Zwyciężyć zło dobrem to zachować wierność prawdzie ... chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju”.

Kilka dni po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki papież Jan Paweł II wypowiedział słowa: „aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie”. W 1997 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Jerzego, a 6 czerwca 2010 r. w Warszawie dokonał się akt wyniesienia męczennika za wiarę na ołtarze.

Do dziś nie ma jasności co do przebiegu ostatnich godzin życia kapłana. Zbyt wiele pozostało niespójności i sprzeczności, zbyt wiele kłamstw – o których od lat piszą historycy.
Więcej szczegółów oraz dokumentów związanych z życiem i osobą księdza Popiełuszki będzie można poznać podczas październikowych spotkań Przystanku Historia.

Zapraszamy do udziału w następujących spotkaniach:
- Czwartek 19 X – spotkanie w Konsulacie w Nowym Jorku, godzina 19.00. 233 Madison Ave, New York, NY 10016. Wejście za okazaniem zaproszenia. W celu uzyskania zaproszenia proszę o kontakt do poniedziałku 16 października.
- Piątek 20 X – spotkanie w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark godz 19.00. 177 Broadway, Clark, NJ 07066
- Sobota 21 X - spotkanie w Druch Studio w Trenton. 920 Brunswick Ave, Trenton, NJ 08638. Ilość miejsc ograniczona. W celu rezerwacji proszę o kontakt p. Ryszarda Drucha pod emailem: druchstudio@comcast.net
- Niedziela 22 X - Msza Święta o godz. 12.00 w kościele OO Paulinów na Manhattanie i spotkanie w sali parafialnej. 101 East 7th Street, New York, NY 10009
- Wtorek 24 X – Spotkanie w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku o godz. 18.00. 138 Greenpoint Ave, Brooklyn, NY 11222


Korzystając z życzliwości Państwa, proszę o powiadomienie znajomych i rozesłanie tego zaproszenia do osób, które mogą być zainteresowane spotkaniami.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy!

 

- - - - - - - - - 

The Polish Cultural Foundation in Clark, New Jersey, the Institute of National Remembrance and the Pamiec Association are pleased to invite on

Friday, October 20, 2017 - 7:00 pm

Polish Cultural Foundation
177 Broadway ▪ Clark ▪ New Jersey 07066 ▪ USA
www.pcfnj.org ▪ pcf@pcfnj.org ▪ tel: 732-382-7197

 to lecture and exhibit dedicated to 

The life and priesthood of Father Jerzy Popiełuszko

https://en.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Popie%C5%82uszko

 Polish School
Sala Bankietowa
UNIA
POLAND