100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920

Opublikowano

Wiadomości

Podświetlenie Pomnika Katyń w Jersej City

wersja time-lapse: 
https://www.facebook.com/177170299479527/videos/700451070536052/

zjęcia: https://tapit.us/WHyUMa

To było wydarzenie na miarę 100-lecia Bitwy Warszawskiej! Udało się! Polonia stanęła na wysokości zadania!

Po raz pierwszy w historii Pomnik Katyń 1940 w Jersey City, NJ autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego rozbłysnął biało-czerwonymi barwami. Widok podświetlonego polskiego żołnierza na tle Manhattanu zapierał dech w piersiach!

W ten sposób Polonia uczciła 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Tego wieczoru przeżywaliśmy narodową dumę, radość z polskiego zwycięstwa oraz wspólnego świętowania.

Nie zabrakło również polskich pieśni patriotycznych i religijnych oraz piosenek żołnierskich. Wspólne odśpiewanie pieśni “Bogurodzica” oraz “Z dawna Polski tyś Królową” było wyrazem hołdu dla Matki Boskiej Królowej Polski za jej opiekę nad polskim narodem w sierpniu 1920 roku.

Tak, sobotni wieczór 15 sierpnia 2020 roku w Jersey City zdecydowanie należał do Polonii. Był to czas jedności i dumy z bycia Polakiem. Wspólnie podziwialiśmy piękno i majestat polskiego żołnierza, który tego wieczoru dominował na Exchange Place.

Wydarzenie to było częścią obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami i zostało zorganizowane przez Polską Fundację Kulturalną w Clark, Stowarzyszenie Pamięć, Narodowe Forum Kresowe USA oraz Banner of Jasna Góra.